ZAVOD ZA DJEČJU ANESTEZIOLOGIJU, REANIMATOLOGIJU I INTENZIVNU MEDICINU
Zavod za dječju anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu sastoji se od Odjela za intenzivnu medicinu i Odjela za anesteziju te dvije ambulante – Ambulante za anesteziološki pregled i Ambulante za liječenje boli djece.
Rad anesteziologa se odvija na više radilišta – osim operacijskih sala, u JIL-u, u dvije ambulante, na dislociranim radilištima CT i MR dijagnostike, odjela za opekline, objedinjenog bolničkog hitnog prijema (OBHP), te od lipnja 2015. godine i u Zavodu za dječju hematologiju i onkologiju u Klinici za tumore, Ilica 196.
U Zavodu je zaposleno deset liječnika specijalista anesteziologa, jedan pedijatar, 4 specijalizanta anesteziologije , reanimatologije i intenzivne medicine te 12 prvostupnica sestrinstva, 1 magistra sestrinstva i 25 medicinskih sestara.
Operacijski zahvati kao i većina bolnih dijagnostičkih i terapijskih postupaka u dječjoj dobi se izvode u općoj anesteziji.
Anesteziolozi koji anesteziraju djecu moraju biti posebno educirani za rad s tim osjetljivim dijelom populacije, koji obuhvaća razdoblje od novorođenačke dobi do navršenih18 godina.
Rad anesteziologa u Klinici za dječje bolesti Zagreb odvija se u 5 operacijskih dvorana, u sobi za buđenje i premedikaciju, u sali za previjanje opeklina, u sali za male kirurške zahvate , na Zavodu za dječju radiologiju za potrebe CT i MR dijagnostike, te u Zavodu za hematoonkologiju smještenom na lokaciji Ilica 197. Radilišta su opremljena modernim uređajima za izvođenje opće i regionalne anestezije te za invazivno i neinvazivno monitoriranje bolesnika.
Godišnje se izvede oko 6000 postupaka opće anestezije djece za kirurške i invazivne dijagnostičke postupke, uz sve veću zastupljenost regionalne anestezije – centralnih i perifernih blokova živaca pod ultrazvučnom kontrolom.
Odsjek za anesteziju intenzivno liječenje djece pri Klinici za kirurgiju osnovan je davne 1967.godine, a samostalan Zavod postaje 1997.godine.
Jedinica intenzivnog liječenja djece osnovana je 1971. godine kao prva jedinica intenzivnog liječenja djece u Hrvatskoj,pod vodstvom pedijatrijskih anesteziologa. Uspoređujući sa svijetom, u Sjedinjenim Američkim Državama je u Baltimoru u Johns Hopkins Hospital tek 1976 god osnovana pedijatrijska jedinica intenzivnog liječenja, a u Children’s Hospital u Bostonu 1980 godine.
Jedinstvena moderno opremljena jedinica intenzivnog liječenja, koja zbrinjava pedijatrijske i kirurške pacijente započela je svojim radom 2000. godine. Tradiciju liječenja najteže bolesne i životno ugrožene djece od rođenja do 18 godina nastavila je do danas. Jedinica ima 10 kreveta.
U skladu sa strogim međunarodnim kriterijima Jedinica za novorođenčad čini prostorno i osobljem odvojeni dio.
Opremljena je modernim uređajima za monitoriranje, mehaničku ventilaciju, invazivni hemodinamski monitoring, te uređajima za dijagnostiku uz krevet bolesnika.
U tijeku je rekonstrukcija Jedinice za intenzivno liječenje djece te će se u boljim prostornim i tehničkim uvjetima nastaviti uspješno liječenje najteže ugroženih malih bolesnika.
Prije elektivnog ili hitnog operacijskog zahvata u općoj ili regionalnoj anesteziji i prije dijagnostičkog postupka koji zahtijeva mirovanje djeteta i opću anesteziju potreban je pregled anesteziologa. Pregledom, anesteziolog procjenjuje anesteziološki rizik, informira roditelje i dijete o anesteziji, određuje premedikaciju i potrebu dodatnih pretraga. Roditelji ispunjavaju Anesteziološki upitnik i Upute za roditelje i nakon razgovora s anesteziologom daju pristanak za anesteziju.
U Zavodu je 2002. godine otvorena Ambulanta za liječenje akutne i kronične boli djece. Osim medikamentoznog liječenja, titracije doze lijekova, u liječenju boli se koristi laser, akupunktura, transkutana elektroneurostimulacija, blokovi živaca i živčanih spletova i infiltracije „trigger” točaka. Najčešći su mali bolesnici s glavoboljama, migrenama,neuralgijama, zatim bolovima koštano-mišićnog sustava, reumatskog ili posttraumatskog podrijetla, te onkološki bolesnici s neuropatskim, somatskim i visceralnim bolovima. Godišnje se u ambulanti za bol pregleda i liječi oko 700 djece. U sklopu ambulante za liječenje boli djeluje i `acute pain service` (Služba za liječenje akutne poslijeoperacijske boli) koja je počela s radom u veljači 2012. godine.
Broj telefona ambulante za bol: 01/ 4600 219
Hrvatskog društva za anesteziologiju i intenzivno liječenje osnovana je prije petnaest godina inicijativom anesteziologa iz Klinike za dječje bolesti Zagreb.Aktivnosti su pojačane prošle godine izborom novog vodstva Sekcije .Sekcija treba preuzeti ulogu u trajnoj edukaciji hrvatskih anesteziologa koji samo povremeno anesteziraju djecu i to održavanjem tečajeva trajne edukacije, donošenjem smjernica te omogućavanjem boravka i praktične edukacije liječnika specijalista u Zavodu za dječju anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu.
Zavod je nastavna baza Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pri Katedri za anesteziologiju. U Zavodu se obavlja dodiplomska i poslijediplomska nastava s više od 350 sati godišnje, te edukacija studenata u dva izborna predmeta pri Katedri za anesteziologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na našem zavodu se provodi dio specijalizantskog staža iz anesteziologije, pedijatrije i hitne medicine.
Srijedom su organizirani stručni sastanci na kojima se prezentira i raspravlja o novostima iz područja struke te specifičnim slučajevima i problemima s kojima se susrećemo u radu .
U Zavodu se održavaju slijedeći tečajevi trajne edukacije liječnika prve kategorije:
- Liječenje boli djece i palijativna skrb
- Hitna stanja u djece
- Anestezija u jednodnevnoj dječjoj kirurgiji
- Suvremena dječja anesteziologija
- Regionalna anestezija djece pod UZ kontrolom
Liječnici Zavoda
- Prim. Ivančica Škarić, dr.med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine, subspecijalist intenzivne medicine
- Dr. sc. Sandra Kralik, dr.med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine, subspec. intenzivne medicine
- Mr. sc. Karmen Kondža, dr.med., specijalist pedijatrije, supspecijalist neonatologije
- Ivan Bekavac, dr.med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine
- Ivana Kerovec Sorić, dr.med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine, subspec. intenzivne medicine
- Tomislav Kifer, dr.med., subspec. intenzivne medicine, specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine
- Elza Ramov, dr.med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine, supspecijalist intenzivne medicine
- Bruna Bodulica, dr. med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine
- dr. sc. Višnja Majić Zidarić, dr. med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine
- Zdravka Kucijan, dr. med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine
- Bibiana Vitković, dr.med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine, supspecijalist intenzivne medicine.
- Damir Antonić, dr. med. – specijalist anesteziologije,reanimatologije i intenzivne medicine
- Ksenija Črnjar, dr.med. – specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine
- dr. sc. Sandra Alavuk Kundović, dr.med. – specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine
- Antonia Paleka Zrilić, dr. med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine
- Marija Copić, dr. med., specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine
Specijalizanti Anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine
- Petra Ivančić, dr. med.
- Dorotea Oroši Končić, dr. med.
- Petra Ptiček, dr. med.
Glavna sestra Zavoda :
- Mirjana Kakša, bacc.med.tehn
ODJEL ZA DJEČJU ANESTEZIOLOGIJU I REANIMATOLOGIJU
Glavni anesteziološki tehničar – Bernard Pažur, bacc. med. techn.
Prvostupnik sestrinstva
Medicinska sestra/tehničar SSS
ODJEL ZA INTENZIVNO LIJEČENJE
Glavna medicinska sestra JIL – Car Gordana,dipl.med.techn.
Prvostupnice sestrinstva
Medicinske sestre/tehničari SSS